TRT Ankara Radyo Sanatçısı Bahadır Özüşen İle Röportaj

Bahadır Özüşen. 1972 Sivas doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünden mezun olan Özüşen,1997 yılında TRT Gençlik Korosu’na girdi ve daha sonra kadrolu Türk Sanat Müziği sanatçıları arasına seçildi. Halen TRT Radyo Sanatçısı olarak mesleğine devam etmektedir. Çeşitli TRT organizasyonlarında ve Akşam Sefası adlı programında izleyicilere doyumsuz bir müzik şöleni yaşatmaktadır.

Soru:Babanızda, Sayın Akif Özüşen, TRT sanatçısıydı. Bunun sizin üzerinizde olumlu ya da olumsuz nasıl bir etkisi oldu?

Cevap:Olumsuz hiçbir etkisi olmadı. Benim sanat hayatına atılmamda, yetişmemde, Türk Sanat Müziği üslubunu ve tavrını almamda çok büyük etkisi oldu. Zaten babam, Merhum Zeki Müren’in imrendiği nadir seslerdendir. Küçüklükten beri babamla meşk ederiz ve bununla da daima gurur duyarım.

Soru:Bu işi TRT’de, ana kaynağında öğrendiniz. Bunun etkisi nedir?

Cevap:Bu işi TRT’de öğrenmek doğru bir ağza, nota, solfej, nazariyat dersleriyle repertuarımızın genişlemesine imkan sağladı. Bu da bizleri tabii ki sahne hayatına hazırladı. Güzel bir ses şart fakat eğitim de şart.

Soru:Çoğu insanın hobi olarak gördüğü müzikle siz işiniz olarak uğraşıyorsunuz. Bu sizde bir ülfet uyandırıyor mu? Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Cevap:Yeri gelince oluyor tabii. Sonuç itibariyle bu benim işim ve neticede işimi çok seviyorum ama nadir olarak da bıkkınlık yaşanmıyor değil.

Soru:İleride müzik yaşamınızla ilgili ne gibi hedefleriniz var?

Cevap:Şu anki konumum itibariyle hedeflerime ulaşmış bulunuyorum. Yani hedefim buydu. Ama daha çok kişiye ulaşmak isterim. Bu konuda ciddi bir albüm çalışması yapmak gerek. İsteğim eski çalışmalara yeni düzenlemeler yaparak insanlara sunmak.

Soru:Bir ses sanatçısı olarak sizin hobileriniz neler, bir gününüz nasıl geçiyor?

Cevap:Konsantrasyon çok önemli. Spor ve egzersiz şart. Fırsat buldukça evde spor yapmaya çalışıyorum. Çocuklarımla vakit geçirmeye özen gösteriyorum. Zaten müzik başlı başına bir uğraş.

Soru:Son olarak sizin yolunuzdan giden gençlere ve sizi beğeniyle takip eden seyirci kitlenize ne söylemek istersiniz?

Cevap :Müzisyen, dinlemeyle feyz alacak. Doğru ağız dinleyip öğrenecek. Kendi kimliğini oluşturacak. Taklit yaparsa taklit ettiği kişiyi yaşatır dolayısıyla kendi yorumunu katacak. Doğru ağız da tabii ki TRT’de. Onun üslubu doğrudur. Prof. Dr. Alaattin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin, Akif Özüşen bu işin önde gelenleridir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !